Wat jij belangrijk vindt in ons beleggingsbeleid – en wat wij daarmee doen
In 2025 onderzocht MarketResponse hoe mensen met een pensioen bij PME denken over ons beleggingsbeleid. Het onderzoek bestond uit een vragenlijst en persoonlijke gesprekken, ook met werkgevers uit de sector. Hieronder lees je wat we horen én wat we daarmee doen.
Dit horen we van deelnemers
Veel mensen ervaren PME als een betrouwbaar fonds dat zorgvuldig omgaat met hun geld. Dat geeft vertrouwen. Tegelijk blijkt dat beleggen voor veel mensen ingewikkeld is. Ook leeft het gevoel dat je maar weinig directe invloed hebt. Mede daardoor voelt PME soms ver weg.
De opbrengst van beleggen staat voor veel mensen duidelijk op één. De meerderheid wil dat we naar een maximale opbrengst streven, maar wel met oog voor mens en milieu. Zoals een van de geïnterviewden zei: “Ik wil een goed pensioen, maar het moet ook wel een beetje verantwoord gebeuren”. Die balans is voor veel mensen belangrijk.
De belangrijkste thema’s uit het onderzoek
De steun gaat vooral naar onderwerpen die dichtbij voelen. Denk aan investeringen in gezondheidszorg, betaalbare huurwoningen en de energietransitie. Ook vinden veel mensen het prettig als beleggingen bijdragen aan de sector waarin zij en hun collega’s werken. Dat voelt logisch en dichtbij.
Daarnaast groeit de steun voor beleggen in kernenergie en defensie. Deelnemers zien dat als een manier om bij te dragen aan veiligheid en stabiliteit. Zo zei iemand: “Vijf jaar geleden had beleggen in defensie echt niet mijn voorkeur, maar nu begin ik er zelf over zonder dat je het vraagt.”
Tegelijk trekken mensen een duidelijke grens. Beleggen in bedrijven die zich bezighouden met gokken, bont en tabak wijzen ze af. Bedrijven uit deze sectoren worden door een grote meerderheid al geruime tijd als ongewenst gezien.
Wat we hiermee doen
De resultaten uit het onderzoek helpen ons om bepaalde keuzes beter te maken. Beleggen in bedrijven in de bont- en tabaksindustrie deden we al niet. En omdat dit onderzoek opnieuw bevestigt dat de meeste mensen beleggen in bedrijven in de gokindustrie niet goed vinden, gaan we daar nu ook mee stoppen.
Wat vooropstaat is dat we blijven beleggen voor een goed pensioen in een leefbare wereld. Verder blijven we investeren in Nederland, met speciale aandacht voor onze eigen sector. Want dat is goed voor innovatie, werkgelegenheid en de toekomst van ons land.
Daarnaast gaan we werken aan onze communicatie. We zullen vaker voorbeelden delen van projecten waarin we beleggen. Want zoals verschillende mensen aangeven: hoe concreter, hoe beter.